Samskost je obdobje ali življenjski slog, v katerem oseba nima partnerja, s katerim bi bila v zavezanem odnosu. Za nekatere je to zavestna izbira, za druge prehodno stanje, v katerem se znajdejo po razhodu, ločitvi ali smrti partnerja. Družba je v preteklosti pogosto gledala na samske z določenim pomilovanjem, a se je ta odnos skozi čas spremenil. Še vedno pa marsikdo čuti pritisk, da bi moral imeti partnerja, sicer nekaj »manjka«.
Izzivi samskih v osamljenost in iskanju družbe
Največji izzivi samskih so predvsem osamljenost, potreba po aktivnem iskanju družbe in negovanju prijateljstev ter odločanje, kako preživeti prosti čas.
Ljudje, ki živijo sami, se ob prihodu domov pogosto srečajo s tišino in praznino, ki jo morajo zapolniti z lastnimi interesi in socialnimi stiki. Prav tako se soočajo z vprašanjem, s kom preživeti vikende, praznike ali iti na dopust. Tisti, ki imajo močno prijateljsko mrežo, dober odnos s sorojenci, sorodniki, otroki ali vnuki, lažje kljub samskosti živijo polno in izpolnjeno življenje.
Kako do novega partnerja po razhodu?
Ljudje, ki postanejo samski po dolgotrajnem odnosu, pogosto doživijo praznino, saj so navajeni sobivanja in skupnega doživljanja življenja.
Ob razhodu se pojavljajo dileme, kako hitro se podati v iskanje novega partnerja, ali bodo sploh še našli nekoga, kako in kje sploh začeti. Pogosto jih skrbi tudi, kako jih bo okolica dojemala, če bodo začeli novo zvezo. Samskost je lahko obdobje okrevanja, ponovnega iskanja samega sebe in oblikovanja nove vizije prihodnosti.

Kako kakovostno živeti samsko življenje?
Samski lahko kakovostno živijo tudi brez partnerja, če si ustvarijo močno socialno mrežo, negujejo prijateljske odnose, se vključujejo v aktivnosti, ki jih veselijo, in skrbijo za svoje fizično in duševno zdravje. Pomembno je, da si postavijo cilje in najdejo načine za izpolnjujoče življenje, bodisi skozi hobije, potovanja, druženje ali profesionalni razvoj.
Sodobni vzorci spoznavanja preko digitalnega sveta in izzivi spletnih zmenkov
V sodobnem svetu se vzorci spoznavanja spreminjajo. Ljudje se še vedno srečujejo v delovnem okolju, na dogodkih in preko skupnih znancev, a pogosto ni jasno, kdo je samski in odprt za nova poznanstva. Pristopi v živo so redkejši, saj se večina interakcij odvija v digitalnem svetu. Spletni zmenki prinašajo prednosti, kot je dostop do baze samskih oseb, a hkrati nosijo tveganja, kot so lažni profili, nerealna pričakovanja in dolgotrajno dopisovanje, ki včasih ustvari napačno predstavo o osebi.
Duo Moovement, inovativna alternativa spletnim zmenkom
Alternativo digitalnim spoznavnim platformam predstavlja Duo Moovement, inovativna pobuda, ki spodbuja spontana srečanja v živo. Ideja temelji na prepoznavnem simbolu, ki ga samske osebe nosijo in s tem sporočajo, da so odprte za nova poznanstva. Na ta način se lažje vzpostavijo naravni, pristni stiki , npr. v trgovini, na ulici, v knjižnici ali telovadnici. Duo Moovement prinaša več spontanosti in avtentičnosti v svet spoznavanja ter zmanjšuje potrebo po filtriranju skozi aplikacije in profile.
Več o Duo Moovement pobudi si lahko preberete na uradni spletni strani https://duomoovement.com/ ali na facebook profilu https://www.facebook.com/duomoovement

Komu priporočit uporabo znaka Duo Moovement?
Ta pobuda lahko koristi samskim, ki si želijo partnerja najti v realnem življenju, v okolju, kjer se gibajo. Hkrati omogoča tudi iskanje prijateljev in razširjanje socialnega kroga. Nošenje znaka ne pomeni, da je oseba odprta za vsak stik, temveč olajša pristop in sporočanje pripravljenosti na spoznavanje.
Primer resnične zgodbe, kako je Maja našla partnerja
Primer Majine zgodbe kaže, kako raznolike so poti iskanja partnerja. Po treh letih samskosti, ko v svojem okolju ni našla primernega partnerja, se je odločila preizkusiti spletno spoznavanje. Po letu in pol spoznavanja različnih oseb je našla partnerja, s katerim sta se poročila in ustvarila družino. To je le eden izmed primerov, kako vsak posameznik išče in najde svojo pot do partnerskega odnosa.
Kako lahko psihoterapija pomaga samskim in parom?
Za tiste, ki se soočajo s čustvenimi izzivi samskosti, negotovostjo ob iskanju partnerja ali želijo izboljšati odnos s potencialnim partnerjem, je lahko koristna individualna psihoterapija, ki pomaga razumeti lastne vzorce in želje. Prav tako je pri razvoju in krepitvi partnerskih odnosov ključna partnerska psihoterapija, ki podpira boljšo komunikacijo, razumevanje in reševanje konfliktov.
Samskost je lahko priložnost za osebno rast, razvoj in odkrivanje lastnih želja. Nekateri v njej najdejo svobodo, drugi si želijo novega partnerja. Ključno je, da posameznik najde način življenja, ki mu najbolj ustreza, ne glede na pričakovanja družbe. Vsak ima svojo pot – bodisi v samostojnem življenju, v iskanju partnerja ali v ohranjanju pristnih odnosov, ki ga osrečujejo in izpolnjujejo.
dr. Nada Mirnik Trtnik, psihoterapevtka
Psihoterapija Odnos, Ljubljana
O avtorici dr. Nadi Mirnik Trtnik
Nada Mirnik Trtnik je doktorica zakonske in družinske terapije. V Psihoterapevtskem centru Odnos, v Ljubljani, izvaja individualne, partnerske in družinske psihoterapije. S svojim delom pomaga ljudem pri soočanju z osebnimi in odnosnimi izzivi ter jih podpira pri osebnostni rasti.
Poleg terapevtskega dela predava po različnih organizacijah, podjetjih, društvih in je gostja na številnih dogodkih. Vodi predavanja in delavnice na temo sreče, preprečevanja izgorelosti, izboljšanja komunikacije, prepoznavanja temeperamentov. Njena predavanja so praktična, usmerjena v rešitve in temeljijo na 20-letnih izkušnjah ter strokovnem znanju.