Kako zaključiti odnos z dostojanstvom?
Razhod med partnerjema je ena najtežjih odločitev, s katero se lahko soočimo v življenju. Kljub trudu, časovni investiciji in želji po skupni prihodnosti se lahko odnos znajde v slepi ulici. Včasih se partnerja skozi leta odtujita zaradi različnih pogledov na življenje, nesposobnosti dobre komunikacije, nezadovoljstva, nezmožnost skupnega sodelovanja v zadovoljstvo obeh, različne potrebe po skupnem času, različne vrednote ali občutka zanemarjenosti. To so pogosti razlogi za nastanek vedno večje distance med partnerjema. Spoznanje, da odnos ne deluje več, je boleče, a mnogokrat neizogibno. V takih trenutkih je ključno soočenje z resnico – ali je odnos še mogoče rešiti?
Ključno je, da partnerja pred odločanjem o razhodu poskušata rešiti odnos. Pogosto tudi s pomočjo partnerske psihoterapije. Da se ne zapletata v beg, kot so afere ali izogibanje težavam, ki dolgoročno v odnos prinesejo še več bolečine.
Ko par izčrpa vse možnosti, da bi se nazaj povezala in živela v harmoniji in je namesto razumevanja in bližine, prepir, odtujenost je pomembno, da izbereta spoštljiv razhod.
V zavestnem spoštljivem razhodu, bosta oba partnerja lažje nadaljevala svoji poti skozi življenje, brez dodatne bolečine.
S spoštljivo komunikacijo, pravično delitvijo premoženja in z mislijo na dobrobit otrok lahko razhod postane prehod v novo življenjsko poglavje brez dodatne bolečine in škode. Naj bo razhod dostojanstven – za vas, za partnerja in za vse, ki jih odnos zadeva.
Spoštljiva komunikacija je temelj dostojanstvenega razhoda
Komunikacija je ključna v vsakem odnosu, še posebej ob razhodu. Ko so prisotna močna čustva, kot sta strah pred zapuščenostjo in bolečina zaradi dolgoletnega trpljenja v odnosu, je komunikacija otežena. Pomembno je, da se oba partnerja zavedata, da sta se odtujila zaradi številnih majhnih in velikih zavrnitev ter nesoglasij, in da ob razhodu ni potrebno nadaljevati tega uničujočega procesa. Da sta si skozi leta povedala dovolj, kaj vse ju moti in da tega ni treba več.
Spoštljivost v komunikaciji pomeni, da se partnerja izogibata obtoževanjem in žaljivkam. Odločiti se morata, da se ne bosta spuščala na raven, kjer bi poniževala drug drugega. Ni se treba zbiti na tla, preden se razideš. Ohranite raje svoje in partnerjevo dostojanstvo in gradita temelje za boljšo prihodnost po razhodu. Še zlasti je to pomembno, če imata otroke.
Delitev premoženja v sodelovanju, namesto v boju
Eden izmed največjih izzivov pri razhodu, zlasti za pare, ki so skupaj preživeli desetletja in ustvarili skupno premoženje, je pravična razdelitev tega premoženja. V dolgoletnih odnosih se pogosto naberejo materialna sredstva, ki predstavljajo rezultat skupnega truda in ustvarjalnosti. Četudi je mogoče en partner več skrbel za dom in otroke, drugi pa se je več osredotočil na služenje denarja.
Namesto da bi se borila za vsak evro, naj oba partnerja pristopita k delitvi premoženja z mislijo, da si oba zaslužita dostojno življenje po razhodu. Če je le mogoče, naj si partnerja pomagata, da si oba zagotovita stabilnost v prihodnosti. Tudi če se zdi nemogoče, je ključno, da vsak vloži trud v to, da bo delitev pravična in spoštljiva.
Otroci naj ostanejo izven konflikta
Otroci so pogosto tisti, ki jih razhod staršev najbolj prizadene. Pomembno je, da se zavedamo, da otroci potrebujejo oba starša, razen v primerih, ko je eden izmed staršev nevaren zanje. Grožnje, da bo en partner odvzel otroke, so manipulativne in škodljive. Partnerja morata sprejeti odločitev, da otrok ne vključujeta v njun konflikt in ne izkoriščata situacije za kaznovanje drugega partnerja. Otroci so se tekom skupnega življenja dostikrat bolj navadili na tistega starša, s katerim so preživeli več časa. Drugi partner naj to sprejme in se trudi po razhodu razvijati sposobnost za preživljanje kvalitetnega časa z otroki, kar je mogoče prej, v času skupnega življenja, zanemarjal.
Spoštljiva komunikacija z otroki pomeni, da jima oba starša razložita situacijo na način, ki je primeren njihovi starosti, ter jima omogočita, da se počutita varna in ljubljena. Ne glede na to, kaj se dogaja med staršema, morata otrokom pokazati, da ju imata oba rada in da bosta še naprej sodelovala pri njunem vzgoji in skrbi.
Razhod je boleč proces
Ker je razhod običajno izjemno čustveno težak, lahko psihoterapija ali partnerska terapija pomaga pri prehodu skozi ta proces na bolj spoštljiv in miren način. S strokovno podporo lahko lažje obvladate čustva in zagotovite, da bo razhod kar se da dostojanstven za vse vpletene. Ne pozabite, da ni sramota da si poiščete pomoč – včasih je to pomemben korak k boljši prihodnosti.
Razhod dvigne občutke bolečine in je boleč proces. Vendar lahko z zavestnim in spoštljivim pristopom omilite trpljenje in si zagotovite dostojanstven zaključek odnosa. Zavežite se k spoštljivi komunikaciji, pravični delitvi premoženja ter skrb za dobrobit otrok. To so ključni elementi, ki omogočajo, da partnerja končata svojo skupno pot brez nepotrebnih bojev in ran.
Spoštljiv razhod je stvar tako osebne rasti, kot tudi najboljši način, kako zagotoviti mirnejšo prihodnost zase in za vse vpletene.
dr. Nada Mirnik Trtnik, zakonska in družinska terapevtka